BLOGI ON TEGEMISEL
Walcheri grappa- ja liköörivabrik Põhja Itaalias.
LOOD
Lugu 1: Walcheri grappa- ja liköörivabrik Põhja Itaalias.
Lugu 2 VEINIREISIST
LUGU VEINIREISIST
Mõte veinihuviliste reisist Rhône orgu tuli meil koos ettevõttega WineFortune pähe ilmselt üheaegselt. Olles käinud Rhône orus esimest korda 2013 on aja jooksul juba välja kujunenud tuttavad kohad. Tavaliselt algab teekond Lyonist lõuna poole mööda jõe ääres paiknevaid mahuteid, mida kohalikud kutsuvad keemiaalleeks.
Rhône org on üks vanemaid viinamarjakasvatamise piirkondi Prantsusmaal. Esimesed viinamarjataimed tõid Marseille lähistele küll foiniiklased, kuid põhja poole hakkasid mööda Rhône jõe orgu sisemaale tungima roomlased. Osa hõime võideti, osadega lepiti kokku ja millenniumi vahetusel kontrollis Rooma riik juba tänapäevase Prantsusmaa alasid. Lyon ja tema lähedal paiknev Vienne olid impeeriumi olulised linnad. Oma teoses „Loomulik ajalugu“ (Naturalis Historia) nimetab ajaloolane Plinius Vanem ka Vienne veine ja ütleb, et nad olid kõrge reputatsiooniga ja paremad kui Burgundia, Auverne (Loire) ja Šveitsi veinid. Antiikajal ja keskajal transporditi Rhône oru veinid lodja moodi jõelaevadega Vahemere poole ja ranniku lähedal laaditi savianumad merelaevadele.
Paul Jaboulet Aine
Veinireisi esimeseks peatuspunktiks oli Tain L’Hermitage ja Paul Jaboulet Aine veinimaja. Tain L’Hermitage linnast põhjapoole paikneb kuulus Hermitage mäenõlv, kus toodetakse samanimelisi veine. Künka otsas on kabel Püha Kristoforusele. Hermitage veinid on välisriikides suhteliselt tuntud ja eksporditakse ligikaudu pool toodangust. Rhône veinidest tervikuna eksporditakse kolmandik.
Vastuvõtt toimus linna keskel paiknevas õdusas Jaboulet veinimaja esitluspood - restoranis. Milleeniumivahetusel müüs Jaboulet perekond veinimaja Caroline Frey-le, kellele kuuluvad ka veinimajad Bordeaux-s, Birgundias ning Šveitsis. Uute omanike tulekuga asuti aktiivsemalt tegutsema säästliku põllumajanduse suunas. Praeguseks hetkeks on otsustamisel, millist kontseptiooni ja sertifitseerimist kasutada. Maja lipulaevaks on muidugi Hermitage vein La Chapelle, mis tuleb neljalt erinevalt maatükilt. Hermitage 'La Maison Bleue' (punane) märgib tipust sammukene allapoole olevaid veine. P. Jaboulet Côtes du Rhône veiniks on Parallel 45.
Yann Chave
Pärast Jaboulet veinimaja sai suundutud väiksema veinitootja Yann Chave juurde (19 ha). Suhteliselt hiljaaegu asutatud veinimaja, kuid oma kindla struktuuri ja tootmisfilosoofiaga. Paarkümmend aastat tagasi tegeleti sarnaselt koos teiste piirkonna põlumeestega ka kirsside, aprikooside ja teiste viljadega, kuid seejärel otsustas Yann Chave keskenduda ja pühenduda ainult veinidele. Üheks inspiratsiooni allikaks oli rugby. Muuseas ka tuntud Languedoc-i veinimaja omanik Gerard Bertrand on rugbymängija. Ülikoolis majandust õppinud Yann Chave näeb viinamarjataimede istutamises ja hooldamises sarnaseid jooni rugby mänguks ettevalmistusega: positsioonivalik, strateegia ja mänguplaan. Hea mänguplaan annab ja sellest kinnipidamine on hea veini eelduseks. Yann Chave Crozes- Hermitage valge oli väga heade nootidega. Punaste veinide tase oli headest Crozes- Hermitagedest kuni väga hea Hermitage-ni.
Pildil Rünno Lumiste ja Yann Chave (paremal)
Stephane Montez
Poolel teel Lyoni ja Tain L’Hermitage vahel künkaserva tipus, kust avaneb vaade paarisaja kilomeetrine vaade Alpidele paikneb Stephane Montez-i veinimaja. Saint Josephi-i põhjaosas paiknev veinimaja kuulus algselt Louis XIV marssali Claude Louis Hector de Villars-i perele. Montez-i perekonna esiisa, kes oli puussepp ja tünnimeister ostis esimese maalapi piirkonda 1741. Montez-i veinimaja iseloomustavad elegantsed pehmemad syrah-d. Veinimajale kuulub 48 hektarit viies erinevas kaitstud päritolunimega veinialas, millede omapäraks on hea kaitse liigse kuumuse ning ka öökülmade eest. Tuntud ollakse valgete Condrieu ja punaste Côte Rôtie-de ning Saint Josephide poolest. Veinimaja Cuveé du Papy-d loetakse üheks parimaks Saint Josephi-ks. Veinimaja soodsamas tootevalikus on ka IGP maadelt tulevad punased ja valged veinid.
Tagasisõidul sai vihma käes tehtud ka kohustuslikud pildid Château-Grillet juures. Tõepoolest kasvavad viinamarjad lossi juures järskudel terrassidel ja kahjuks ei õnnestunud näha ka lossiproua Salma Hayekit.
Pildil Château-Grillet Foto: K.Torstenberg
Guigal
Ampuis- küla Rhône jõe ääres on koduks Côte Rôtie ja Condrieu veinimajadele. Peatänava ääres paiknevad mitmed Guigal-i veinimaja ja neile kuuluva Vidal Fleury veinimaja hooned. Vanasti: see tähendab paarkümmend aastat tagasi olid elumajad ja veinitootmised koos, kuid nüüd on moodsamad tootmised siiski paigutatud eraldi.
Etienne Guigal on muidugi mees, ilma kelleta ei ole võimalik Rhône oru veiniajalugu kirjutada. 1947 aastal ilma veinialaste teadmisteta Vidal Fleury keldrisse tööliseks tulnud mees rühkis usina tööga veinimeistriks, veinifirma juhiks ning asutas ka oma veinifirma. 1984 tulid Vidal Fleury pärijad Etienne Guigali juurde ja müüsid oma veinimaja talle. Vidal Fleury jätkas tegevust iseseisva kaubamärgina ja 2006 paiknetakse Vana Egiptuse templit meenutavas veinikeldris. Etienne Guigal-i, tema poja Marcell-i ja pojapoja Philippe juhtimisel on firma jätkanud kasvamist ja arenemist. Guigal-i pereliikmeid on selle aja jooksul iseloomustanud hea ärivaist ning uuendustega kaasaminek.
Giidi sõnade kohaselt on Marcell Guigal 82 aastaselt endiselt vitaalne ja osaleb veinimaja töös. Pole ka üllatav kuna sellise veinimaja loomiseka peabki olema tohutu energia ja talent. Guigali firmale kuuluvad Ampuisis mitmed hooned, millest osa tulid koos Vidal Fleury keldriga ja millest osa on ehitatud hiljem. Omavahel suhtlemiseks ehitati isegi peatänava alla tunnel. Nagu ütles giid Kimberly tagavad vanad keldrid ja nendes paiknev must hallitusseen optimaalse veinide arendamise. Guigal-i firmat iseloomustab ka osav tamme kasutamine ja sisseostetavate viinamarjade kontroll. Sügisesel korjeperioodil maitsevad Philippe ja Marcel Guigal koos kahe veinimeistriga anonüümselt viinamarju ja tulenevalt kvaliteedist sünnib otsus kas osta või mitte osta viinamarju.
Guigali veinimaja toodab aastas 8 miljonit pudelit. Tooteskaala tipp on nimetatud perekonnale kuuluva lossi Château Ampuis-i järgi.
Stéphane Ogier
Stéphane Ogier kohta saab öelda, et ta on Rhône kõige ambitsioonikam veinimeister. Ambitsioonikus avaldub aktiivses suhtlemises veinikriitikute, poliitikute, peakokkade ja teiste oluliste inimestega veinimaailmas. Tema isa Michel-i nimi oli juba 1987 aasta Robert Parkeri raamatus, kuid otsus kogu rõhk asetada veinide tegemisel tuli paarkümmend aastat tagasi. Aprikooside kasvatamisest ja Guigali veinimajale viinamarjade müümisest loobuti ning kogu rõhk pandi oma veinide ja eriti Côte Rôtie-de arendamisse.
Teadmiste omandamiseks õppis perepoeg Stéphane Burgundias ning töötas ka mõnda aega Lõuna Aafrikas. Veinimaja arendamine on kulgenud tõusvas joones. 2016 uus veinikelder Ampuisi küla serval, 2022 tootmishoone Lõuna Rhônes. Stéphane ise ütles, et nad alustasid õigel ajal ligikaudu 10 aastat tagasi kui oli võimalik veel võimalik omandada uusi maid. Kui siis olid hinnad kallid siis nüüd on hinnad astronoomilised. (Allikad näitavad Côte Rôtie maa väärtuseks 1,25M/ hektar). Belle Helene on S.Ogieri veinimaja punaste veinide lipulaev.
Kollektiivne projekt Põhja Rhône veinimeistrite hulgas on roomlaste aegsete viinamarjaaedade taastamine jõe vasakkaldal Vienne linnast natuke põhjas. Alale, mis praegu on geograafilise kaitse staatuses soovitakse saada kaitstud päritolunimi (AOC). Stéphane Ogier-i jt. hinnangul on Seyssuel-i pinnas ja nõlva kaldenurk sama head kui Côte Rôtie-s. Stéphane Ogieri portfellis on ka vein L`Ame Soeur (pr. südamesõber). Sellega tähistab ta seda, et vasakul kaldal tehtav Seyssueli vein on hingelt sama, mis parema kalda Côte Rôtie vein.
Pildil 1: paremal Stephane Ogier, Pildil 2: Pudelid, mis on tehtud veel Stephane isa Micheli poolt. foto.R.Kaljurand
Jean Luc Jamet
Jean-Luc Jamet on veinimeister, kelle veinimaja eraldus oma vennast Jean Paul Jamet-st 2013 aastal. Veinimaja on arendamisel ja käib uue keldri ehitus. Jean-Luc Jamet veinikeldrile kuuluvad väga head maatükid Côte Rôtie ülemistel nõlvadel (kokku 5 ha) ja lisaks 4ha Côtes du Rhônes. Uue veinimaja tegemine on mitmetahuline protsess ja lisaks heade veinide tegemisele on vaja suhelda veinikriitikute, restoranipidajate ja mõjuisikutega. Côtes du Rhônes valgele, punasele ja Côte Rôtie-le on tooteportfellis lisaks Pinot Noirist tehtud IGP vein. Veinimaja arenduse suunaks on nö. käsitööveinide arendamine, milles tulevad välja erinevate maatükkide iseloomulikud omadused.
Fotol: Jean Luc Jamet ja tema isa Fotol 2: Côte Rôtie mäenõlv Ampuisis R.Kaljurand
Kokkuvõte
Mida öelda reisi kohta? Igal korral külastades ka sama kohta hakkad nägema uusi detaile. Veinide tegemine on põlvkondlik tegevus. Osad veinimajad on viinud tippu tänaste juhtide vanaisad ja osa veinimeistreid pürgib ise tipu poole. Kuna tippveinide viinamarjataimede vanus algab 40-50 aastast pidi 70-ndatel aastatel vanaisa juba need taimed mäekülgedele istutama.
Teine arusaam oli, et igal tipul on oma filosoofia, mis kandub töödesse ja tegemistesse. Yann Chave juures oli Cartes-lane -René Descarte filosoofia austaja. Stéphane Ogier õppis Burgundia ja ilmselt tõi kaasa ka Burgundia kloostrite keskaegsed traditsioonid. Paul Jaboulet Aine veinimaja otsib parimat teed loodusega sisestumiseks.
Põhja-Rhône kaljusel pinnasel on sügaval nii viinamarja juured kui ka veinivalmistamise filosoofia.
RÜNNO VEINISOOVITUSED
Stephane Ogier
Valge vein
Viognier de Rosine 2020 Collines Rhodaniennes IGP. Stéphane Ogier
Viinamari: Viognier 100%
Sobib säilitada: 3…5 aastat
Lõhn: aprikoos, virsik, sidrun, kannikesed ja mesi.
Maitse: Aprikoos ja vürtsid.
Toidussobivus: aperitiiviks, jõekala, koorikloomad, puuviljakook
Hind: 23.50
Punane vein
Le Temps est Venu, Côtes du Rhône AOC, Stephane Ogier
Viinamari: 70 % vana Grenache, 30% Syrah ja Mourvèdre
Toidusobivus: Sobib roosmariini ja pipraga valmistatud lambaliha, vürtsikad hautised.
Sobib säilitada 5... 8 aastat
Hind : 13.00
Côte-Rôtie Mon Village 2020 Côte-Rôtie AOC
Viinamari: 100% Syrah
Säilitamine: 10-15 aastat
Kingitusvein ja säilitusvein.
Hind: 49.00
Stephane Montez
Valge vein
Le Petit Viognier 2022 Domaine Stephane Montez
Viinamari: Viognier
Värske tugeva ja aromaatse maitsega vein.
Sobib aperitiiviks grillitud kala ja kitsejuutuga
Hind 22 eur
Les Hauts du Monteillet rouge 2021
Viinamari: Syrah
Toidusoovitus- jänes, väiksemate ulukite liha, juustud
Vein syrah viinamarja austajatele. Pehme ja elegantne Põhja Rhône syrah.
Hind 16.00
WINEFORTUNE INVESTEERIMISSOOVITUSED
Stephane Ogier on kindlasti väiksemate tootjate tõusvaim täht ja tema Belle Helene on väärt oma portfelli valimiseks hind vahemikus 300 - 400 eurot pudel. Teiseks on kindlasti Guigali La La La seeria, kus hinnatase jääb keskmisele 250-300 euro vahele, sõltuvalt aastakäigust. Pärast seda reisi olema võtmas valikusse ka ühe Chave Hermitage’i ja Jamet’i Cote-Rotie. Tasub lisada ennast meie uudiskirja listi, et nendest võimalustest osa saada!